Charlotte Kalla, 35, är antagligen mest känd för sin otroliga karriär inom längdskidåkningen. Under sina år i spåret hann hon ta hem flera medaljer, priser och utmärkelser. Ja, man skulle nog kunna säga att hon är en av Sveriges främsta idrottsprofiler genom åren.
Men för knappt ett år sedan slutade Charlotte tävla och valde att satsa på ett lugnare vardagstempo.
– Visst har det varit annorlunda, att inte ha någon planering och istället kunna göra det jag känt för och vad vädret tillåtit till, säger Charlotte.
Charlotte Kallas träningsrutin
Träningen kom tidigt in i Charlottes liv. Redan som 7-åring började hon åka skidor och under åren som kom hann hon testa på basket och andra lagsporter. Men det var ändå skidorna som lockade mest.
– När jag var 16 år började jag satsa på längdskidorna på riktigt, och höll på med det tills jag var i 35 års åldern.
Det var alltså tills nyligen som hon lade elitidrottskarriären på hyllan. Charlotte menar att det finns många fördelar med att hon nu får ha ett friare liv. Trots det finns fortfarande saker hon fortfarande gör – även om dagarna inte bara handlar om träning.
Charlotte Kalla
-

Ålder: Blir 36 i år.
Familj: Sambo med Fredrik.
Bor: Sundsvall.
Gör: Egenföretagare.
Aktuell: Som en av deltagarna i Let’s Dance 2023.
Charlotte är viktig med att ha regelbundna tider för mat, träning och vila. Det hjälper henne att hålla en lagom energinivå, som håller hela dagen.
– Jag vill inte känna att jag ständigt har andan i halsen, säger hon och fortsätter:
– Jag ser också till att aldrig tumma på sömnen. Att sova betyder jättemycket för mig och jag försöker få till minst åtta timmar per natt.
Från att ha haft en skidkarriär som handlar om prestation till ett liv där träningen inte styrs av att ta rekord eller vilken årstid det är, hur är det?
Charlotte säger att det är lyxigt att inte behöva anpassa träningen för att vara i form under vintern.
Hur ser din träning ut idag?
– Jag skulle säga att jag tränar lugnare pass nuförtiden. Det blir yoga, längdskidor för att det är något jag älskar, och löpning. Dessutom försöker jag gå till gymmet och träna styrka en gång i veckan.

Charlotte trivs fortfarande i skidspåret. Foto: Privat
Men trots att hennes liv på många sätt blivit lugnare finns det ändå två saker som just nu tar extra mycket av skidstjärnans fokus.
Aktuell i Let’s dance 2023
Charlotte har knappt hunnit känna efter innan hon ger sig in i nästa utmaning. I vår ska hon gå utanför sin bekvämlighetszon och ge sig ut på sin livs resa – i dubbel bemärkelse.
I december 2022 kom beskedet att hon är en av deltagarna i dansprogrammet Let’s dance. En chans som Charlotte – med lite betänketid – inte kunde tacka nej till. I skrivande stund är det inte många dagar kvar tills premiären och Charlotte menar att nerverna börjar göra sig påminda.
– Det börjar pirrigt. Imorgon är det pressdag så nu börjar det bli skarpt läge, säger hon.
Hur kommer det sig att du tackade ja till att vara med?
– Det var en kittlande tanke att tacka ja, men det var inte självklart. Jag känner mig inte bekväm på dansgolv, men bangar samtidigt inte för en ny utmaning. Dock tycker jag det ska bli lyxigt att få lära mig något nytt, säger hon.
Charlotte berättar att hon och hennes danspartner Tobias Karlsson redan hunnit träna lite grand, och att det var för två veckor sedan som de fick veta vilken dans de skulle ge sig an under premiäravsnittet.

Charlotte med sin danspartner Tobias Karlsson. Kolla vilken fin gravidmage hon har! Foto: TT
Det som kanske är mest speciellt med att just Charlotte ställer upp är att hon efter beskedet dessutom delade med sig av nyheten att hon är gravid. I medier har man kunnat läsa om att produktionen har en plan för Charlotte.
– Ja, det stämmer. Jag får vara ödmjuk för att det kan vara utmanande och hela tiden lyssna på kroppens signaler. Dessutom har jag en läkare i Stockholm som jag kan bolla med ifall det dyker upp frågor eller funderingar. Det känns tryggt.
Vissa av danserna som ska framföras innehåller mycket hopp och lyft, vilket kanske inte är lämpligt att göra för någon som är gravid.
Hur tänker ni med det?
– Vi kommer utmana oss i dansen på andra sätt.
Svårt att få till träningen? Charlotte Kalla ger 3 tips
1. Få till träningen när du ändå är i väg, som exempelvis när du är på väg hem från jobbet. Om du hinner landa hemma finns risken att du inte tar dig iväg till ditt pass.
2. Skaffa träningskompisar! Det är ett bra sätt att umgås samtidigt som ni får in rörelse och kondition.
3. Tänk att den bästa träningen är den som blir av. Det spelar ingen roll hur länge eller vad du tränar – bara du gör det!
Foto: Privat, TT