Nu har forskarna en ny, oväntad teori om varför vi småäter mer på kvällen än på morgonen…
Forskare vid Brigham Young University samlade 15 kvinnor och visade dem olika bilder av mat med både högt och lågt kaloriinnehåll. Detta gjorde de vid två olika tillfällen – en gång på morgonen och en gång på kvällen. Samtidigt studerade de kvinnornas hjärnverksamhet.
Forskarna trodde att bilder på all typ av mat skulle öka hjärnverksamheten på kvällen när folk är mest benägna att småäta. Men resultaten visade sig vara de rakt motsatta! Hjärnorna – speciellt de delar som kontrollerar belöningssystemet – reagerade i stället mindre på matbilderna på kvällen än på morgonen.
Men forskarna har en teori om varför vi ändå är mer benägna att frossa i mat på kvällarna: När vi upplever mat som mindre belönande måste vi äta mer för att känna oss nöjda och tillfredsställda.