Studie: Det här trefaldigar risken att bli svårt sjuk av RS-virus
Att för tidigt födda barn och barn med kroniska sjukdomar kan drabbas hårt av RS-virus är känt sedan tidigare. Likaså att barn som ännu inte fyllt tre månader är särskilt utsatta. Men även tidigare friska, fullgångna barn löper en betydande risk att bli svårt sjuka. Det visar en ny svensk registerstudie som publicerats i The Lancet Regional Health – Europe.
När forskare vid Karolinska Institutet analyserade data från över 2,3 miljoner barn som fötts i Sverige mellan 2001 och 2022 såg de att majoriteten av de som behövde intensivvård inte hade någon bakomliggande sjukdom.
Den största gruppen bland de barn som behövde intensivvård eller vårdades länge på sjukhus var under tre månader gamla, tidigare friska och födda i fullgången tid.
Forskarna hittade flera riskfaktorer
RS är en vanlig orsak till luftvägsinfektioner hos små barn och leder till omkring 2 000 sjukhusvistelser varje år i Sverige. Under perioden som forskarna kollade närmare på diagnostiserades 1,7 procent av barnen med RS-virusinfektion.
Av dessa blev 4 621 barn (motsvarande 12 procent) allvarligt sjuka och forskarna identifierade flera riskefaktorer.
De noterade att barn som var födda på vintern, hade en tvilling eller ett syskon som var under fyra år hade ungefär en trefaldigt ökad risk att bli allvarligt sjuka. Barn som var små vid födseln var dock ännu mer utsatta. De hade nästan en fyrfaldig riskökning enligt studien. Detta kan jämföras med barn med underliggande sjukdom, som visade sig ha mer än en fyrfaldigt ökad risk.
– I utformandet av behandlingsstrategier är det viktigt att ta hänsyn till att även friska spädbarn kan drabbas hårt av RS-virus. Det positiva är att det nu finns förebyggande behandling som kan ges till nyfödda barn och även vaccin som kan ges till gravida, säger studiens författare Giulia Dallagiacoma, läkare och doktorand vid Karolinska Institutet, i ett uttalande.
Alla nyfödda barn i Sverige ska erbjudas förebyggande behandling med antikroppar under RS-virussäsongen, enligt nya nationella riktlinjer som började gälla i mitten av september. Läkemedlet som erbjuds fungerar ungefär som ett vaccin och skyddar mot svår RS-virusinfektion i cirka ett halvår.
LÄS OCKSÅ: Yoga som gravid? Det här ska du tänka på
Foto: Shutterstock/TT