Se Min hälsa Sömn Stress Meditation Mindfulness Klimakteriet Vätskebrist Fråga experterna Om MåBra

MåBra:s reporter skakar efter Gröna Lunds nya rekordläskiga åk – Ikaros

27 apr, 2017
author Joel Linde
Joel Linde
Ikaros är Gröna Lunds stora nyhet 2017. Den har kostat 75 miljoner att bygga och de pengarna kommer garanterat räcka till att sätta djupa spår i alla som vågar sig upp till solen på toppen.
För att spara den här artiklen måste du vara inloggadLogga in på ditt kontoellerSkapa ett konto kostnadsfritt
Annons

Gröna Lund slår upp portarna för 134:e året och 2017 års höjdpunkt är också bokstavligen (nästan) den högsta punkten – Ikaros. Känd från grekisk mytologi, han är grabben som flög mot solen på vingar av vax, men allteftersom han kom närmre smälte hans vingar och han föll mot en säker död i Egeiska havet.

Det är en berättelse om övermod och hybris – exakt samma egenskaper som krävs om du vill ge dig upp de 95 metrarna, demonstrativt böjas över 90 grader så att du hänger med ansiktet rätt ner mot marken och sedan – efter sekunder som känns längre än när du råkade se Änglagård tillsammans med föräldrarna som nioåring – släppas ner mot marken i 90 kilometer i timmen.

Så här såg det ut. Det är inte vackert.

Mabra 21-dagar logoMabra 21-dagar
Sommarkampanj 60% rabatt

Kom i form på 21 dagar!

Skaffa nya kost- och träningsvanor med MåBra. För bara 199 kr får du:
  • Kostplan
  • Träningsfilmer
  • Recept
  • Experttips

 

Få MåBra:s populära nyhetsbrev!

Vi ser till att du alltid har full koll på de senaste hälsonyheterna och får mängder av kost-, träningstips och annan inspirerande läsning. Fyll bara i dina uppgifter här så sköter vi resten.

Annons