Så får du en lyckad semester med ditt husdjur – veterinärens tips
Har semesterplanerna börjat arta sig? Funderar ni på om ni ska lämna katten hos svärfar eller om ni ska ta med den till den hyrda stugan? Klarar hunden fem timmar i bil? Att åka på semester med husdjur kan vara hur mysigt som helst – men det finns såklart en risk att djuret inte uppskattar miljöombytet lika mycket som husse eller matte gör.
Träna hunden från tidig ålder
Vill du ha en hund som glatt följer med på semesterresan gäller det att träna den på att hantera förändringar, berättar Oskar Nilsson, veterinär på Hälsinge Smådjursklinik.
– Testa så mycket som möjligt från tider ålder. Ta med hunden på resor, till jobbet och när du åker och hälsar på folk. Låt den träffa många människor och andra hundar. Då blir det inte en lika big deal vid en större förändring, som till exempel en semesterresa.
Katter kan vara svårare att ta med till olika platser då de är beroende av sitt revir.
– De kan bli väldigt osäkra när det blir förändringar i revir. Åker ni däremot till samma plats år efter år, till exempel till en sommarstuga där ni stannar ett tag, kanske den kan följa med. Men ett hattigt flängande är inte så bra för katter.
De flesta katter mår bra av att ha tydliga rutiner, där varje dag ser mer eller mindre likadan ut, berättar veterinären.
– Om katten från tidig ålder fått vänja sig vid att resa – och verkar tycka att det är spännande och roligt – är det en sak, men annars mår kanske katten bäst av att stanna hemma, antingen på djurdagis eller att en granne kommer och kollar till den.
– Fundera på för vems skull du tar med djuret – är det för att det är jätteroligt för djuret, eller är det för att det blir billigare och mer praktiskt för dig själv?
Jobbigt att åka bil
Vissa hundar hoppar glatt in i bagaget när det vaknas utflykt – andra blir illamående eller börjar tjorva innan bilen ens hunna rulla ut på E4. Vi människor tycker oftast inte heller att många timmar i bil är särskilt lattjo, men vi kan i alla fall följa nedräkningen av antal mil på gps:en och längta till det som vi vet väntar när vi kommer fram. Vi kan inte säga åt en hund eller katt att bilresan bara tar tio minuter eller fem timmar.
– En del hundar associerar bilåkande med att komma till något roligt ställe. Andra tycker det är jättejobbigt. Om bilåkandet följs av en vinst för djuret, om hunden väl framme får ha det fantastiskt i två veckor, kanske kan springa lös, jaga, bli stimulerad och utmanad, då är det ju värt resan. Blir vinsten inte så stor för djuret kanske ni kan komma på en annan lösning.
För en del hundar är bilresan skrämmande och obehaglig. Om husdjuret upplever svårigheter med något har vi ägare ofta en tendens att undvika det som känns jobbigt – men det borde vi inte göra, menar Oskar Nilsson.
– Då kan det ju inte heller bli bättre. Om ett barn har svårt för att lära sig att skriva och tycker det är jobbigt och frustrerande så skulle vi inte låta hen slippa. När det handlar om våra husdjur vill vi gärna ha en quickfix och när vi inte får det blir det lätt att vi undviker det jobbiga i stället. Ibland krävs det tid och ett visst engagemang för att lösa problemet. Kan ni träna på det som känns svårt? Kan du underlätta för djuret på något sätt? Om det handlar om att åka bil – kan du göra något för att hunden inte ska bli illamående?
LÄS OCKSÅ: Dämpa oron: Så vet du om ditt husdjur mår dåligt
Djuren har bra lokalsinne
Våra husdjur är på många sätt lika oss. Om vi är trygga hemma, har ett bra socialt nätverk och fina kompisar så känner vi mer tillit och är mer benägna att testa nya saker.
– Om en hund får utlopp för sina behov, får träna, springa, äta bra kost och är stimulerad samt har en lugn och trygg hemmiljö, då borde det inte vara några problem att åka iväg på en resa där det eventuellt finns andra hundar. Känner den sig dock osäker hemma så blir den antagligen ännu mer osäker i en ny miljö eller med nya människor eller hundar.
Både hundar och katter är beroende av att ha kontroll på sin miljö och har i regel bra lokalsinne. Springer husdjuret bort vid den hyrda sommarstugan hittar det förhoppningsvis hem igen.
– Det finns en spännvidd mellan individer såklart, vissa kan gå vilse i skogen medan andra kan hitta tillbaka från mils avstånd, men de flesta har en väldigt stark instinkt och känsla för var "hemma" är. De har bra hörsel och kan säkert koppla vissa lukter till geografiska platser. Det är sällan som hundar springer bort och inte kommer tillbaka.
Det går inte att lära gamla hundar att sitta, sägs det, och nog ligger det en liten sanning i det. Men visst går det med lite träning att även göra äldre individer mer motståndskraftiga och vana vid nya miljöer och rutiner.
– Däremot kan det krävas en större insats för att påverka ett beteende. Det är aldrig för sent att lära nytt – men det går mycket lättare om man har en trygg, stabil grund att utgå från.
Foto: TT/Shutterstock