Kristallen 2021: Årets vinnare i alla kategorier

kristin kaspersen, gina dirawi och carina bergfeldt

Hälsoverktyg

Stressa mindre Stressa mindre
Räkna ut din fettprocent Räkna ut din fettprocent
Kaloritabell Kaloritabell
Motionstabell Motionstabell
Räkna ut ditt BMI Räkna ut ditt BMI
Räkna ut ditt kaloribehov Räkna ut ditt kaloribehov
Räkna ut din midja/höftkvot Räkna ut din midja/höftkvot
Ner i vikt - tjänster Ner i vikt - tjänster
Onlinekurser för nya vanor Onlinekurser för nya vanor
Recept Recept
Veckans meny Veckans meny
Nyhetsbrev Nyhetsbrev
1:19

Efter reklamen: 5 snackisar från Kristallen genom åren

(1:19)

Under ledning av Parisa Amiri och Sissela Kyle utsågs på fredagen vinnarna av Kristallen-statyeterna 2021.

Det handlade om 21 olika kategorier, däribland Årets kvinnliga skådespelerska i en tv-produktion (Amy Deasismont i Thunder in my heart), Årets tv-drama (Tunna blå linjen, SVT) och Årets kvinnliga programledare (Carina Bergfeldt, SVT).

Här är årets alla vinnare i Kristallen 2021

Årets barnprogram

Vinnare: Djuren på Djuris, UR

Övriga nominerade:

Bert, C More

Julkalendern: Mirakel, SVT

Kokobäng, SVT

Wild kids, C More

Årets dokusåpa

Vinnare: Elitstyrkans hemligheter – Sverige, TV4

Övriga nominerade:

Ensam i vildmarken, Discovery+/Kanal5

Hide and seek, Discovery+

Mästarnas mästare, SVT

Robinson, TV4

Årets dokumentärprogram

Vinnare: Greta, SVT

Övriga nominerade:

Catwalk, Viaplay

Gängkrigens tid, TV4

Kalla fakta dokumentär: Decennium, i Assanges skugga, TV4

Pandemin inifrån, Expressen TV

Årets faktaprogram

Vinnare: Fyraåringarna på äldreboendet, TV4

Övriga nominerade:

Afrika – i virusets spår, TV4

Din hjärna, SVT

En våldsam kärlek, SVT

Leva utan att dö - Pandemin med diabetes, Viaplay

Årets granskning

Vinnare: Estonia – Fyndet som ändrade allt, Discovery+/Kanal 5

Övriga nominerade:

200 sekunder/Rasismen på H&M, Viafree

Dokument inifrån: Vaccinkrigarna, SVT

Kalla fakta – Belarus-affären, TV4

Kalla fakta – Kollegornas hämnd, TV4

Årets humorprogram

Vinnare: Premiärdatum oklart, SVT

Övriga nominerade:

Alla utom vi, Discovery+/Kanal 5

Dips, SVT

Kärlek & anarki, Netflix

Sjölyckan, TV4/C More

Årets kvinnliga skådespelerska i en tv-produktion

Vinnare: Amy Deasismont i Thunder in my heart, Viaplay

Övriga nominerade:

Evin Ahmad i Snabba cash, Netflix

Gizem Erdogan i Tunna blå linjen, SVT

Lotta Tejle i Sommaren -85, SVT

Miriam Ingrid i Björnstad, HBO Nordic

Årets manliga skådespelare i en tv-produktion

Vinnare: Alexander Abdallah i Snabba cash, Netflix

Övriga nominerade:

Alexej Manvelov i Top Dog, TV4/C More

Oscar Töringe i Tunna blå linjen, SVT

Per Lasson i Tunna blå linjen, SVT

Ulf Stenberg i Björnstad, HBO Nordic

Årets livsstilsprogram

Vinnare: Tareq Taylors matresa, SVT

Övriga nominerade:

Grand Designs Sverige, TV4

Hjälp, vi har köpt en bondgård!, SVT

Husdrömmar, SVT

Seniorsurfarna, UR

Årets nyheter- och aktualitetsprogram

Vinnare: Efter fem, TV4

Övriga nominerade:

30 minuter, SVT

Efterlyst, TV3/Viaplay

USA-valet, TV4

Utrikesbyrån, SVT

Årets nyskapande/förnyare

Vinnare: Tydligare tal, SVT

Övriga nominerade:

Idol 2020, TV4

ORCA, Viaplay

Tänk till, UR

Videoväggen i Allsången och Musikhjälpen, SVT

Årets realityprogram

Vinnare: Älskar, älskar inte, Discovery+/Kanal 5

Övriga nominerade:

Benjamin´s, TV4

Lerins Sommarö, SVT

Svenska Truckers, Viaplay

Över Atlanten, Discovery+/Kanal 5

Årets sportproduktion

Vinnare: Vinterstudion med VM-vintern, SVT

Övriga nominerade:

Handbolls-VM, TV6/Viaplay

SHL Hockeylördag, TV4/C More

The Masters, C More

UEFA Nations League, TV4/C More

Årets tv-drama

Vinnare: Tunna blå linjen, SVT

Övriga nominerade:

Björnstad, HBO Nordic

Jakten på en mördare, SVT

Snabba cash, Netflix

Thunder in my heart, Viaplay

Årets underhållningsprogram

Vinnare: Masked Singer Sverige, TV4

Övriga nominerade:

Alla mot alla, Discovery+/Kanal 5

Bäst i test, SVT

Let’s dance, TV4

Så mycket bättre, TV4

Tittarnas favoritprogram

Vinnare: Spökjakt, Discovery+

Övriga nominerade:

Bäst i test, SVT

Masked Singer Sverige, TV4

Älska mig, Viaplay

Årets kvinnliga programledare

Vinnare: Carina Bergfeldt, SVT

Övriga nominerade:

Jonna Lundell, Discovery+

Suzanne Sjögren, Viaplay/TV6

Tilde de Paula Eby, TV4

Årets manliga programledare

Vinnare: David Sundin, SVT

Övriga nominerade:

David Hellenius, TV4

Joakim Lundell, Discovery+

Peter Jihde, Viaplay/TV3

Årets tv-personlighet

Vinnare: Tareq Taylor i Tareq Taylors matresa, SVT

Övriga nominerade:

Emma Örtlund i Catwalk, Viaplay

Filip Dikmen i Big Brother, TV4

Pernilla Wahlgren och Bianca Ingrosso i Wahlgrens värld, Discovery+/Kanal 5

Årets program

Vinnare: De tunna blå linjen

Årets bästa program i alla kategorier. Utses av vinnarjuryn.

Årets hederspris

Vinnare: Malou von Sivers

Redaktionens tips

12 kända programledare som blivit ett par

David Hellenius och Renée Nybergs kärlekshistoria

Dela på: