Jag kan inte känna min partners penis – hur tar jag upp det?
Min sambo och jag har varit tillsammans i nästan 15 år och från början hade vi fantastiskt sex. Sen kom barnen, vardagspusslet och med det en minskad sexlust. Nu är barnen större och lusten kommer smygande tillbaka. MEN… det känns som att jag tappat känseln. Jag känner inte av den penetrerande penisen på samma sätt som tidigare. Min sambo har ingen stor penis, men tidigare har det funkat ändå. Nu känns sexlivet lite fattigt och ja, lite meningslöst med penetrerande sex för att jag knappt känner något. Men vad kan jag säga? Att hans penis är så liten att jag inte känner den? Det känns taskigt. Nu till mina frågor: Kan jag ha blivit förstörd på något sätt vid mina tre ganska tuffa förlossningarna som gör att jag blivit mindre känslig? Hur tar jag upp detta med min fina sambo och vad kan vi göra åt det här? Jag vill inte hålla på att låtsas som att det är skönt. Om det kan spela in så är jag i klimakteriet.
/"Kajsa"
Sexologen Ulrika Sjöberg svarar: Då bör du träffa en gynekolog
Du beskriver problem vars lösning behöver delas in i flera delar. Om man fått förlossningsskador som inte läkt som de borde kan man uppleva att slidan känns öppen och ibland att stödet saknas. Det kan också vara så att man känner mindre vid sex och inte får samma känsla av kontakt vid omslutande sex.
Du nämner också att du är i klimakteriet vilket innebär lägre hormonnivåer av bland annat östrogen som kan ge en rad olika symtom. En av dessa är att muskler och vävnader kring slidan blir svagare och minskad känslighet i underlivet kan uppstå på grund av förändrad blodgenomströmning.
Om du känner igen dig i beskrivningen ovan, eller delar av den, tycker jag att du skall söka hjälp hos en gynekolog. Det finns nämligen bra hjälp att få på olika sätt. Du kan alltid träna dina muskler och öka blodgenomströmningen med hjälp av knipkula.
Testa nya saker i sängen
Du skriver att lusten kommer smygande tillbaka och att ni har erfarenhet av härligt sex tidigare i relationen, det är de ni skall bygga vidare på! Om det penetrerande sexet känns fattigt och meningslöst är den bästa lösningen att utforska nya sätt att ha sex. Kanske skall mer fokus ligga på stimulans av klitoris? Det kan ske genom smek, oralsex, gnid- och gnuggsex. Det finns också klitoris vibratorer som ger kraftfull stimulans och kan användas vid sex med partner.
Att låtsas att det är skönt fast det inte är det eller att kommentera din mans penis är, som du skriver, inte en bra lösning. Då är det bättre att säga som det är att du känner mindre än tidigare och att ni behöver utforska och testa nya sätt att ha sex. Som tur är behöver inget av det du lyfter som problem påverka din förmåga att njuta
Vill du också ställa en fråga?
Vi har flera experter som regelbundet svarar på läsarfrågor. Vill du ställa en egen fråga? Mejla till [email protected]. Skriv i ämnesraden vilken expert du vill ställa din frågan till.
MåBra:s experter:
- Hanna Brännlund, legitimerad läkare och specialist i allmänmedicin.
- Gunilla Hasselgren, legitimerad läkare och specialist i allmänmedicin.
- Christina Lundell, legitimerad läkare som även forskar inom kvinnohälsa på Karolinska Universitetssjukhuset.
- Anna Bennich, legitimerad psykolog och psykoterapeut.
- Nathalie Siljerud Joo, legitimerad psykoterapeut med KBT-inriktning.
- Maria Jacqueline Bratt, socionom, specialiserad på bland annat konflikthantering.
- Sandra Hiort, personlig tränare, kostrådgivare, friskvårdskonsult och stressrådgivare.
- Ulrika Sjöberg, aukt. sexolog, legitimerad barnmorska, KBT/ ACT terapeut steg - 1 och parterapeut. Driver online mottagningen Actig.
Vill du läsa mer? Här hittar du alla frågor och svar från våra experter.
Foto: TT/Shutterstock