Andra sajter från Allers förlag:
Åh va gott! Nästa gång ska jag lägga till lite harissa och 2 tsk curry. Det blir nog smaskens.
Supergott!!
Smakade mycket bra! Jag hade bara 1/2 dl lättkokosmjölk, så jag tog resten lättmjölk och 2 tsk kokosflingor. I stället för jordnötter hade jag solroskärnor. jag kommer säkert att göra om detta maträtt, men ska öka på currymängden nästa gång.
Mkt gott och lättlagat och en rätt som uppskattades av alla åldrar. Jag harde inte någon kokosmjölk hemma, utan använde istället Milda Mat vilket gick lika bra. Öka gärna kryddorna lite om du uppskattar kryddstark mat.
Ja det var det verkligen. Nu hade jag ingen röd chili, så jag tog cayennepeppar istället, och två tsk stark curry. Detta kommer jag att laga igen, var så säker. Tips till icke kycklingätare......det går lika bra med quornfileer.
Men det är många poäng och mycket mat. Sambon och jag kom fram till att 2 portioner utan tvekan räcker till 3 och då kan man dessutom äta med gott samvete. För gott är det – riktigt gott! Öka dock curryn till 2 tsk för att få lite mer sting!
För att kommentera och betygsätta ett recept så måste du vara inloggad. Logga in här.
MåBraLättviktarnas ViktCoach Marie Tegnér svarar på frågor om mat och vikt.
Kontakta oss | Om Cookies | Integritetspolicy | Om Allers förlag | Press | Sitemap© Copyright Allers förlag 2007