MåBra

Andra sajter från
Allers förlag:









Chefredaktören:

Göran Persson surar när jag
slår honom i golf

Det är en solig dag på Saint Andrews. Golfbanan är i toppskick och fåglarna kvittrar. Men Göran Persson surar. Hans boll har landat i en bunker och nu ligger han flera slag efter mig.
Själv är jag nöjd. Jag spelar bra i dag, och när jag får till den perfekta putten är saken klar. Jag vinner stort och gör ett litet glädjeskutt på greenen.

Nu undrar du kanske hur jag kan utklassa Göran P i golf – jag som aldrig träffat honom, än mindre hanterat en putter. Svaret heter tv-spel. Sedan vi skaffade den lilla vita konsolen med fjärrstyrda handkontroller har jag och ungarna blivit ena hejare på golf, pingis, koridning och en massa andra sporter i tv-spelsformat. Och för att göra det hela ännu roligare har vi skapat egna figurer att tävla med – och utklassa – hemma i vardagsrummet.

Nu ser jag fram emot nästa heta spel, Wii Fit, som släpps i dagarna. Göran kommer inte att ha en chans när jag utmanar honom på rockring och armhävningar!

MåBraCitatet

"Aldrig är man så ensam
som när man är två med fel person"
Okänd

Hitta en vän!
Hitta en ny kärlek, en vän, en danskompis, reskamrat - eller nån att gå på bio med...
Månadens nummer
Månadens nummer
Fråga MåBra-doktorn!
Fråga MåBra-doktorn!
MåBra-doktorn Gunilla Hasselgren svarar på dina frågor om medicin och hälsa.
Bikten!

Vad gör dig glad, ledsen, arg? Har det hänt något du vill berätta? Skriv! Ordet är ditt!

Ansvarig utgivare: Liselotte Stålberg 

Kontakta oss  |  Om Cookies  |  Integritetspolicy  |  Om Allers förlag  |  Press  |  Sitemap
© Copyright Allers förlag 2007